Jak nie ulec technostresowi?

Dzisiejszy poranek zaczął się od niepokojącej myśli… „Przez cały wczorajszy dzień nie logowałaś się do Facebooka…” 😳

Jeśli i Tobie zdarza się dziwne uczucie, że „powinnaś” lub „powinieneś” być na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami, mailami i najnowszymi postami znajomych, to prawdopodobnie doświadczasz technostresu. Jest to szczególny rodzaj stresu wywoływany przez współczesne technologie komunikacyjne i takie narzędzia jak komputery, tablety i smartfony.

Jednym z rodzajów tego „nowoczesnego” stresu jest „techno-inwazja”, czyli bycie dostępnym w każdym miejscu i czasie. Ktoś, kto przy okazji nocnej wizyty w toalecie sprawdza również maila, jest przykładem właśnie takiego przypadku 🤭 Wg badań Prof. Pawła Korzyńskiego statystyczny Europejczyk jest dostępny 10 godzin dziennie. Inne badania pokazują, że jedna trzecia Amerykanów nigdy nie wyłącza telefonu komórkowego. Dlaczego taka techno-inwzaja może być groźna? Ponieważ Technologia wkracza do prywatnego życia. Jeśli jestem z „techno” cały czas, to moi Bliscy czują, że nie jestem z nimi, a gdzieś w wirtualnym świecie. Nie jestem też sama ze sobą, a raczej przez zaangażowanie online mogę zapomnieć o swoich innych ważnych potrzebach. Rozważmy kolejny przypadek. Wprawdzie już wyszłam z biura, ale skoro właśnie przeczytałam służbowego maila, to mogę również na niego odpisać. A jeśli mogę odpisać, to mogę również „coś” zrobić na laptopie, który na wszelki wypadek wzięłam z pracy. Znajome, prawda? 🤚

Innym rodzajem stresu jest „techno-przeciążenie” 🤕 Czasami czytam posty tylko dlatego, że … są. Z każdym kolejnym czuję narastające zmęczenie, ale nie potrafię się oderwać i scrolluję w dół, i w dół… Używanie technologii zmusza często ludzi do dłuższej i szybszej pracy. Pracownicy czują, że powinni reagować na informacje związane z pracą w czasie rzeczywistym. Czują się zmuszeni do szybszej pracy, ponieważ informacje przepływają szybciej i mają mało czasu na pogłębione myślenie i kreatywną analizę.

Technostres może mieć takie same konsekwencje jak stres zwykły, czyli jego działanie wpływa negatywnie na nasze emocje i zdrowie fizyczne. Osoby doświadczające technostresu odczuwają niepokój, drażliwość i frustrację. Skarżą się na bóle głowy, zwiększone ciśnienie krwi i trudności w zasypianiu 💊

Jedną z technik, które pomagają radzić sobie z technostresem, jest określanie granic. Możesz np. zaplanować godziny lub nawet całe dni, w których nie używasz i nie jesteś dostępny dla wszystkich lub tylko dla wybranych technologii 🗓 Tę metodę stosują już niektórzy pracodawcy. W ich firmach pracownicy, którzy idą na urlop, tracą dostęp do swojej skrzynki mailowej. Dlaczego? Ponieważ pracodawca wie, że po takim urlopie pracownik przychodzi z nową energią i jego efektywność jest zdecydowanie większa.

„Uff… Na szczęście to była tylko jedna wiadomość na Messengerze”… 😌

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.